Wybielanie zębów- droga do pięknego uśmiechu

Magdalena Żebrowska-Kazimierczyk
Autor: Magdalena Żebrowska-Kazimierczyk
22.07.2021

Śnieżnobiały uśmiech, niegdyś będący przywilejem gwiazd znanych ze szklanego ekranu, dziś jest dostępny dla każdego. Niezależnie od wieku, czy statusu społecznego każdy z nas chce jak najdłużej zachować atrakcyjny i świeży wygląd, którego istotnym elementem jest naturalny biały uśmiech. Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że osoby, które mogą się nim poszczycić wzbudzają większą sympatię u innych i są postrzegane jako bardziej godne zaufania. Dzięki temu łatwiej osiągają sukcesy na polu prywatnym i zawodowych od osób, których wygląd uzębienia jest zaniedbany. Coraz więcej osób ma świadomość tych zależności, dlatego zgłasza się do gabinetu stomatologicznego w celu wybielenia zębów, a co za tym idzie poprawy komfortu codziennego funkcjonowania.

Jakie możliwości w tym zakresie oferuje współczesna stomatologia estetyczna? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Najczęstsze przyczyny przebarwień zębów

Żółta barwa zębów może być uwarunkowana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, nieregularne i niedokładne oczyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych, co sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej, złożonej z cukrów, węglowodanów i bakterii. Jeśli po zjedzonym posiłku nie wyszczotkujemy dokładnie zębów, już po kilkudziesięciu godzinach niegroźny osad nazębny, przeistoczy się w zmineralizowaną postać kamienia nazębnego, który bezpośrednio przyczynia się, nie tylko do pogorszenia estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim skutkuje zmianami próchnicznymi i chorobami przyzębia. Najgroźniejsza z nich ? paradontoza powoduje całkowitą utratę zębów.

Jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, istotny wpływ na powstawanie żółtych, szarych bądź brązowych przebarwień na zębach ma nasza dieta, styl życia czy nałogi. Miłośnicy mocnej kawy, herbaty czy czerwonego wina, powinni szczególnie zwrócić uwagę na regularne i precyzyjne mycie zębów, które pozwoli im zapanować nad nieestetycznymi przebarwieniami i ograniczyć ich ekspansję w jamie ustnej. Warto również pamiętać, że czarne jagody, buraki oraz kurkuma mogą zmienić kolor naszych zębów, dlatego zaraz po ich zjedzeniu powinniśmy pamiętać o niezwłocznym pozbyciu się nieestetycznych osadów.

Największy problem z głębokimi przebarwieniami szkliwa zębów, osadem i kamieniem nazębnym mają nałogowi palacze, którzy, aby utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej, powinni rozważyć zerwanie z nałogiem, a jeśli nie jest to możliwe, to przynajmniej odbywać regularne wizyty w Gabinecie Higieny.

Z tą przypadłością borykają się również osoby po przebytym niegdyś leczeniu kanałowym. Martwe zęby, po jakimś czasie od zakończenia leczenia, mogą zmieniać swoją barwę na siwą, szarą bądź brunatną. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest krwawienie wewnętrzne miazgi zębowej, do którego dochodzi w wyniku stanu zapalnego lub urazu mechanicznego zęba. Prawidłowo przeleczony ząb może ściemnieć również na skutek działania środków chemicznych zastosowanych podczas ?kanałówki?, które z jednej strony ratują ząb przed ekstrakcją, z drugiej zaś mogą niekorzystnie wpływać na wygląd szkliwa. Istnieją jednak sprawdzone metody wybielania zębów martwych, dlatego osoby dotknięte tym problemem mogą skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które oferuje współczesna stomatologia estetyczna i znacząco poprawić wygląd swojego uśmiechu.

Przebarwienia wewnętrzne zębów mogą być również spowodowane przyjmowaniem w dzieciństwie antybiotyków oraz schorzeniami przewlekłymi, do których należą m.in. choroby tarczycy, trzustki czy dróg żółciowych.

Jedną z przyczyną przebarwień jest również fluoroza powodująca białe bądź brunatne plamy na zębach. Powstaje ona na skutek ?przedawkowania? fluoru, który jest zawartych w pastach do zębów i innych środkach do higieny jamy ustnej oraz niektórych produktach spożywczych takich jak: woda, herbata, ryby, wędliny czy produkty zbożowe. Problem fluorozy rzadko dotyczy osób dorosłych, częściej są na niego narażone dzieci, dlatego należy uważać, żeby podczas mycia zębów nie połykały pasty.

Jak poradzić sobie z problemem żółtych zębów?

W zależności od przyczyny powstawania przebarwień, istnieje szeroka gama skutecznych rozwiązań, które pomagają przywrócić piękny wygląd uśmiechu. Stosunkowo najłatwiej uporać się z nieetycznym przebarwieniem powstałym na skutek zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej. Osady i przebarwienia na powierzchni zębów stosunkowo łatwo usunąć przy pomocy profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych, do których należy: ultradźwiękowy skaling (usuwanie kamienia nazębnego), piaskowanie oraz fluoryzacja zębów. Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu bardziej spektakularnych efektów, można skorzystać z nowoczesnych, niskoinwazyjnych metod wybielania zębów, które oferują profesjonalne gabinety stomatologiczne. W przypadku schorzeń w jamie ustnej ? np. próchnicy, czy stanu zapalnego dziąseł, należy je wyleczyć, zanim podejmiemy jakąkolwiek metodę wybielania zębów.

Regeneracyjne wybielanie zębów ? jakie niesie ze sobą korzyści?

Jedną ze skutecznych metod rozjaśnienia barwy uzębienia jest wybielanie regeneracyjne. To innowacyjne rozwiązanie polega na połączeniu preparatu wybielającego (nadtlenku wodoru) z nanohydroksyapatytem, który remineralizuje szkliwo i znosi nadwrażliwość zębów. Zabieg ten poza rozjaśnieniem barwy zębów o kilka odcieni, jednocześnie odbudowuje szkliwo i nie powoduje nadwrażliwości pozabiegowej.

Warunkiem koniecznym, aby pozytywnie zakwalifikować się do procesu wybielania są zdrowe zęby, wyleczone z wszelkich zmian chorobowych i stanów zapalnych. Przed przystąpieniem do procedury wybielania, konieczne jest usunięcie z powierzchni zębów wszelkich osadów oraz kamienia nazębnego. Zabieg jest w pełni bezpieczny i bezbolesny, polega na nałożeniu na powierzchnię szkliwa preparatu wybielającego, który następnie jest poddawany działaniu światła emitowanego za pomocą specjalnej lampy. Dzięki wybielaniu zębów połączonemu z ich regeneracją możliwe jest uzyskanie efektu rozjaśnienia zębów o średnio 7? 8 odcieni. Rezultaty wybielania w dużej mierze jest uzależnione od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta dotyczących podatności na ten rodzaj zabiegów. Ten rodzaj wybielania zębów może się utrzymywać nawet 2-3 lata – wszystko zależy od utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej i stosowania się do zaleceń lekarza w kwestii stosowania tzw. białej diety.

Usuwanie przebarwień zębów o pochodzeniu wewnętrznym

Przebarwienia zębów spowodowane działaniem czynników wewnętrznych są bardzo trudne do usunięcia. Niestety nie ma możliwości pozbycia się ich na drodze zabiegów higienizacyjnych wykonywanych w gabinecie. Aby uzyskać optymalny efekt estetyczny, najlepszą metodą jest zastosowanie leczenie protetycznego w postaci koron zębów oraz licówek w kolorze dobranym odpowiednio do naturalnego odcienia zębów Pacjenta. Warto jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie ?na zawsze?, bowiem nasze zęby zmieniają kolor wraz z upływem lat, dlatego z czasem istnieje konieczność wymiany koron i licówek, które w momencie ich zakładania są dostosowane do aktualnego odcienia koloru uzębienia Pacjenta.

Co możesz teraz zrobić?

Poszukujesz skutecznych i sprawdzonych metod wybielania zębów? Zależy Ci na zachowaniu dobrej kondycji szkliwa? Idealnym rozwiązaniem będzie innowacyjny system wybielania regeneracyjnego, który nie tylko wybiela zęby, ale jednocześnie odbudowuje szkliwo i znosi pozabiegową nadwrażliwość, dlatego ta metoda jest również odpowiednia dla osób zmagających się z nadwrażliwością zębów, dla których inne metody wybielania (np. nakładowe) nie są zalecane. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 586 005 000 .