Wpływ wieku na zdrowie zębów

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
13.07.2023

Zdrowie zębów ważne jest w każdym wieku. W końcu to właśnie one pozwalają nam rozdrabniać pokarmy, ale też ? mniej znany fakt ? utrzymywać młody wygląd twarzy. Co jednak dzieje się w ludzkim uzębieniu wraz z procesami starzenia? I z jakimi problemami uzębienia muszą borykać się starsze osoby? Oto odpowiedź.


Wiek a zmiana kształtu i koloru zębów

Już po 40. roku życia wzrasta predyspozycja do pojawiania się różnych chorób zębów, które ? jeśli nie są leczone ? wpływają na cały organizm. Przykładowo nieleczona próchnica może doprowadzić do schorzeń nerek, serca, żołądka, płuc oraz nerwu wzrokowego.
Wraz z wiekiem zmienia się również kształt zębów. Jest to efekt ścierania się powierzchni siecznych oraz żujących. Powoduje to, że szkliwo staje się słabsze, a to z kolei rodzi kolejne problemy. Traci ono m.in. odporność na różne czynniki zewnętrzne. W wyniku tego dochodzi z kolei do odsłonięcia zębiny. Na początku jest ona ciemnożółta, z czasem przybiera jednak nawet brunatne zabarwienie. Warto zaznaczyć, że wraz z wiekiem wszystkie nasze zęby mają coraz większą tendencję do zmiany koloru. Powoli stają się one bardziej żółte i mniej błyszczące.
Kiedy się starzejemy, zmienia się także struktura szkliwa. Składa się ono z dwuhydroksyapatytu (a więc związku nieorganicznego), ale też z wody oraz materiału organicznego. Wraz z upływem lat zmieniają się proporcje pomiędzy tymi związkami i znacznemu wzrostowi ulega stężenie związków nieorganicznych. W ten sposób zęby stają się również mniej połyskujące. Warto dodać, że z reguły im jesteśmy starsi, tym gorsza staje się kondycja naszych dziąseł. Jest to efekt nie tylko chorób jamy ustnej i całego organizmu, ale też nieodpowiedniej diety czy też mało zdrowego stylu życia.


Wiek a brak zębów i zmarszczki

Ważne jest także to, że zęby utrzymują w pewien sposób mięśnie i skórę twarzy. Kiedy zaczynają się ścierać, skóra staje się bardziej zwiotczała, zwłaszcza w pobliżu ust. Jeśli jama ustna jest całkowicie pozbawiona zębów, dzieje się jeszcze gorzej ? mięśnie wówczas szybko tracą swoją elastyczność. Pogłębiają się w takiej sytuacji fałdy nosowo-wargowe, a zmarszczki pojawiają się wokół czerwieni wargowej.


Wiek a suchość jamy ustnej

Należy też powiedzieć o problemie, jakim jest suchość jamy ustnej (kserostomia). Boryka się z nią wiele osób w podeszłym wieku. Na jej powstanie wpływają kłopoty ze zdrowiem, ale też przyjmowane lekarstwa. I mimo że ten problem nie wydaje się być szczególnie poważny, w rzeczywistości doprowadza on do destrukcji zębów. Jeżeli organizm nie wytwarza bowiem wystarczającej ilości śliny, na zębach zaczyna pojawiać się próchnica, a z czasem nawet inne choroby, w tym również paradontoza.


Skontaktuj się z nami

Jesteś seniorem i chcesz dowiedzieć się, jak pielęgnować swoje zęby? Jeśli tak, zapraszamy do DentiCo. Z przyjemnością powiemy Ci, jak dbać o uzębienie, aby cieszyć się nim niemal przez całe życie. Powiemy również, co pozwoli Ci rozprawić się z kserostomią czy innymi problemami jamy ustnej. Zadzwoń na numer +48 586 005 000 lub wypełnij formularz na stronie, a odpowiemy Ci tak szybko, jak to możliwe!