Nadwrażliwość zębów

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
10.09.2023

Zęby bolą z powodu temperatury? A może, gdy jesz coś słodkiego lub kwaśnego? Czy to dla Ciebie znajome uczucie? Jeśli tak, prawdopodobnie Twoim problemem jest nadwrażliwość zębów.

Co to jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów polega na tym, że pewne czynniki wywołują krótkotrwały intensywny ból zębów. Czynnikami tymi mogą być bodźce termiczne, chemiczne lub dotykowe. Ból pojawia się więc na przykład podczas spożywania zimnych i gorących potraw i napojów, a także słodkich i kwaśnych. Może też pojawiać się podczas szczotkowania zębów.

Skąd bierze się nadwrażliwość zębów?

Przyczyną nadwrażliwości zębów jest starcie ich powierzchni lub odsłonięcie szyjek zębowych. Zadaniem szkliwa w części koronowej zęba i cementu w części korzeniowej jest ochrona zębiny. Czasem jednak dochodzi do utraty tych tkanek i odsłonięcia zębiny. Otwierają się wtedy kanaliki zębinowe. Są one wypełnione płynem, który w wyniku działania czynników zewnętrznych przemieszcza się – właśnie to powoduje ból.

Nadwrażliwość bierze się też z odsunięcia dziąseł, erozji i abrazji szkliwa, spowodowanego działaniem czynników mechanicznych lub kwasów. Do czynników mechanicznych odpowiedzialnych za nadwrażliwość zębów należą wady zgryzu, niewłaściwe kontakty zębowe oraz zgrzytanie zębami. Objawy mogą się nasilać przez nieprawidłowe mycie zębów, czyli zbyt intensywne szczotkowanie, używanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu lub nieodpowiedniej pasty (na przykład z wysokim współczynnikiem ścieralności).

Jeśli natomiast chodzi o kwasy, to zwykle są one niestety dostarczane z pokarmem – znajdują się w sokach, napojach gazowanych i izotonicznych, kawie, winie, piwie i niektórych owocach. Kwasy niszczące szkliwo mogą być też pochodzenia wewnętrznego, zwłaszcza u osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy i bulimię.

Jak zwalczyć nadwrażliwość zębów?

Aby zniwelować nadwrażliwość zębów, trzeba przede wszystkim zająć się jej przyczyną. Wskazana jest konsultacja stomatologiczna, podczas której zostaną ocenione nieprawidłowości w kontaktach zębowych i zaproponowane odpowiednie rozwiązanie.

Doraźnie można w międzyczasie pomóc sobie, stosując specjalne pasty do zębów. Niektóre z nich działają w ten sposób, że zamykają kanaliki zębinowe, inne natomiast zmniejszają wrażliwość nerwów. Dobre efekty daje zastosowanie środków zawierających azotan potasu, hydroksyapatyt, argininę.

Bardzo ważne jest to, aby prawidłowo myć zęby, a zatem używać szczoteczki o włosiu miękkiej twardości i czyścić zęby techniką dobraną indywidualnie w gabinecie higieny, w delikatny sposób, bez wkładania w tę czynność dużej siły. Pomocna może się okazać szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna czy soniczne z czujnikiem nacisku i trybem delikatnego mycia.

Nie należy też myć zębów od razu po posiłku. Zaleca się, żeby odczekać pół godziny – zwłaszcza jeżeli posiłek zawierał kwaśne potrawy lub napoje. Chodzi o to, żeby dać czas, by pH w jamie ustnej zdążyło się wyrównać, a szkliwo zremineralizować. Warto również zadbać o odpowiedni poziom pierwiastków, takich jak wapń, magnez i cynk oraz witaminy D.

Dowiedz się więcej

jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nadwrażliwości zębów, zapraszamy do wizyty w DentiCo – możesz się na nią umówić, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.