Kinesiotaping w fizjoterapii stomatologicznej
Kinesiotaping w fizjoterapii stomatologicznej najczęściej stosuje się w profilaktyce przeciwobrzękowej (w połączeniu z drenażem limfatycznym) oraz wspomagająco przy niestabilności stawów skroniowo-żuchwowych, neuralgii nerwu trójdzielnego czy też pionizacji języka (pozycja spoczynkowa języka).
Kinesiotaping w fizjoterapii stomatologicznej najczęściej stosuje się w profilaktyce przeciwobrzękowej (w połączeniu z drenażem limfatycznym) oraz wspomagająco przy niestabilności stawów skroniowo-żuchwowych, neuralgii nerwu trójdzielnego czy też pionizacji języka (pozycja spoczynkowa języka).
Przewlekłe i postępujące obrzęki mają swoje źródło w różnych schorzeniach. Do ich powstawania przyczyniają się m.in.
- zaburzenia ciągłości skóry, tkanek podskórnych, powięzi czy mięśni po zabiegach operacyjnych tj. złamaniach, operacjach w obrębie twarzy (np. onkologicznych);
- zaburzenia ciągłości skóry po zabiegach ortodontycznych (jednoszczekowych, obuszczekowych);
- ekstrakcje zębów, np. ósemek;
Na czym polega kinesiotaping?
Niezależnie od przyczyny powstawania obrzęku, jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych w fizjoterapii jest kinesiotaping limfatyczny, nazywany również plastrowaniem dynamicznym. Metoda ta polega na sensorycznym oddziaływaniu specjalnych plastrów wykonanych z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem lycry o parametrach zbliżonych do naturalnej skóry człowieka.
Plastry do kinesiotapingu aplikowane przy użyciu techniki limfatycznej, pokryte są (na kształt linii papilarnych) hipoalergicznym klejem, a następnie naklejane na zmienioną chorobowo skórę Pacjenta. Plastry nie mają żadnego działania farmakologicznego (nie są nasączone żadnym lekiem). Wykazują wyłącznie aktywność mechaniczną na skórę oraz głębiej położone tkanki, uzależnionej od zastosowania odpowiedniej aplikacji.
Przyklejone odpowiednio elastyczne taśmy tworzą pofałdowania powierzchni, zwiększając tym samym przestrzeń pomiędzy skórą właściwą, a powięzią. Dzięki temu sprawnie przebiega mikrokrążenie krwi oraz limfy i aktywuje się proces samoleczenia. Poprawa krążenia krwi i przepływ limfy, niwelują stany zapalne, wspomagają wchłanianie się krwiaków i obrzęków. Odpowiednio zaaplikowany specjalny plaster, może pełnić funkcję stałego drenażu limfatycznego bądź stanowić uzupełnienie dla drenażu manualnego.
Kinesiotaping w połączeniu z tradycyjną fizjoterapią pomaga zmniejszyć obrzęk, ma wpływ na lepsze ukrwienie, gojenie, poprawę funkcji, a co za tym idzie szybszy powrót Pacjenta do zdrowia. Średni czas aplikacji tapingu jest uzależniony od przyczyny, okolicy oraz metody.
Czy kinesiotaping jest bezpieczny?
Warto podkreślić, że stosowania tapingu jest w pełni bezpieczne i zwykle dobrze tolerowane przez organizm Pacjenta. Jednak przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tej metody terapeutycznej, konieczna jest precyzyjna diagnostyka. Kluczową rolę w całym tym procesie odgrywa wysoko wykwalifikowany fizjoteraputa, który jest w stanie prawidłowo przeprowadzić badanie i we właściwy sposób nakleić plastry dynamiczne, tak by aktywować procesy samoleczenia.
Wskazania do kinesiotapingu w stomatologii
- dysfunkcje w stawie skroniowo-żuchwowym (nadmierne napięcie oraz przeciążenia mięśni żwaczy);
- dolegliwości bólowe układu mięśniowo-szkieletowego;
- porażenie nerwu twarzowego;
- neuralgie nerwu trójdzielnego;
- pionizacja języka.
Zalety kinesiotapingu
- dobrze tolerowany przez organizm;
- wykazuje działanie zgodne z funkcjonowaniem organizmu ? całodobowe, nie tylko w trakcie sesji;
- stanowi uzupełnienie klasycznej fizjoterapii manualnej.
Dysfunkcje układu ruchowego narządu żucia są coraz powszechniejszym zjawiskiem. Objawiają się one dolegliwościami bólowymi w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, bólem głowy oraz napięciem mięśni w obrębie głowy, szyi czy karku. Na szczęście współczesna stomatologia to prężnie rozwijająca się dziedzina, która pozwala na dostęp do coraz lepszych i skuteczniejszych form terapii. Dlatego warto skorzystać z kinesiotapingu, zwanego również taśmowaniem dynamicznym, pozwalającego skutecznie uporać się z bólem czy obrzękiem. Warto podkreślić, że kinesiotaping jest metodą wspomagającą dla innych metod leczenia, np. z rehabilitacją ruchową czy terapią manualną tkanek miękkich.
Umów się na wizytę!
Odczuwasz dolegliwości bólowe związane z obrzękiem? Poszukujesz nowoczesnej i bezbolesnej metody, dzięki której trwale pozbędziesz się dysfunkcji w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego? Skorzystaj z nowoczesnej i sprawdzonej pod względem skuteczności metody kinesiotapingu! Doświadczeni, wyróżniający się wysokim poziomem kompetencji i umiejętności fizjoterapeuci bezpiecznie przeprowadzą Cię przez cały proces terapii, dzięki czemu poprawisz komfort codziennego funkcjonowania. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 586 005 000.