Efekt Godona

Barbara Adamkiewicz-Wiśniewska
Autor: Barbara Adamkiewicz-Wiśniewska
07.06.2023

Wydawać by się mogło, że jama ustna pozbawiona jednego zęba nie jest powodem do niepokoju. Jak się jednak okazuje, jest zupełnie inaczej. W takiej sytuacji może dojść bowiem do efektu Godona. Na czym polega to zjawisko? Jakie są jego konsekwencje i jak je leczyć? Sprawdź!

Czym jest efekt Godona?

Zacznijmy od tego, że w jamie ustnej powinny teoretycznie znajdować się 32 zęby. Ósemki
nierzadko powodują jednak wiele problemów, dlatego często się je usuwa. W ten sposób w naszej jamie ustnej pozostaje 28 zębów. Mogłoby się wydawać, że wypadnięcie jednego z nich nie jest w takiej sytuacji problemem. Jak się jednak okazuje, w takiej sytuacji dochodzi do przesuwania się zębów, które sąsiadowały z tym usuniętym, a tym samym ? do próby zapełnienia luki, która pozostała po jego wypadnięciu. I właśnie to zjawisko określane jest mianem efektu Godona.

Kiedy brakuje któregoś z zębów, ten sąsiadujący z luką zostaje nadmiernie obciążony i z czasem zaczyna się przechylać. Jednocześnie nieustannie oddziałują na niego siły żucia, a ów ząb ? nie mając oparcia w sąsiednim zębie ? szybciej kruszy się, pęka lub ulega rozchwianiu.

Przyczyny efektu Godona

Jak już wspomnieliśmy, główną przyczyną efektu Godona jest brak zęba. Należy jednak zaznaczyć, że istnieją również inne czynniki, które mogą do niego doprowadzić. Przede wszystkim są to wady zgryzu ? wówczas siły nacisku szczęki i żuchwy nie są równomierne. Co więcej, do pojawienia się problemu mogą przyczynić się nieodpowiednio dopasowane wypełnienia oraz uszkodzone i starte uzębienie.

Skutki efektu Godona

Cały proces wsuwania się w lukę po zębie przebiega stopniowo. Dlatego przez pewien czas zmiany pozostają niezauważalne. Zmienia się to dopiero kilka miesięcy po usunięciu lub wypadnięciu zęba. Na początku można zaobserwować odsłoniętą szyjkę zębową, później natomiast ? fragment odsłoniętego korzenia. Ta część zęba jest z kolei podatna na wpływ kwasów wytwarzanych przez próchnicotwórcze bakterie. Ząb narażony staje się zatem na samą próchnicę.

Co więcej, efekt Godona wiąże się ze stanami zapalnym przyzębia, co może skutkować paradontozą oraz utratą zębów. Dodajmy, że zęby, które starają się zapełnić lukę, wysuwają się z kości, przez co stają się bardziej chwiejne. Konsekwencją tego może być również ich wypadnięcie. Należy zaznaczyć, że efekt Godona doprowadza do deformacji zgryzu, w wyniku czego szybciej dochodzi do pojawienia się zmarszczek. Tak więc utrata nawet pojedynczego zęba nie pozostaje obojętna ze względu na cały układ żujący. Zęby są współpracującą drużyna w której każdy ząb ma swoje zadanie, utrata nawet jednego z ich osłabia całą drużynę.


Jak radzić sobie z efektem Godona?

Najlepiej oczywiście robić wszystko, aby nie doszło pojawienia się efektu Godona. Jeżeli jednak już do tego dojdzie, po wypadnięciu lub ekstrakcji zęba najlepiej uzupełnić jego brak poprzez wstawienie implantu, koron lub nawet i mostów.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!


Dowiedz się więcej

Twoje uzębienie jest niepełne? Obawiasz się skutków efektu Godona? A może chcesz temu zjawisku zaradzić? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do DentiCo. Tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.