Choroby śluzówki jamy ustnej – o czym warto wiedzieć?

Magdalena Żebrowska?Kazimierczyk
Autor: Magdalena Żebrowska?Kazimierczyk
05.07.2024

Błona śluzowa jamy ustnej pełni istotne funkcje w organizmie – chroni przed czynnikami zewnętrznymi, uczestniczy w procesach trawienia oraz umożliwia percepcję smaków. Wszelkie zaburzenia jej integralności mogą prowadzić do poważnych dolegliwości, w tym bólu, trudności w jedzeniu, a także zwiększonego ryzyka infekcji. Zatem choroby błony śluzowej jamy ustnej stanowią istotny problem zdrowotny, wpływający na jakość życia Pacjentów. Warto więc wiedzieć, z czym można się spotkać i jak sobie w danej sytuacji radzić.

Zmiany w jamie ustnej – skąd się biorą?

Nasza jama ustna, będąca miejscem kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym podczas jedzenia, mówienia, czy oddychania, narażona jest na działanie chorobotwórczych patogenów. Drobnoustroje te mogą prowadzić do rozwoju infekcji, objawiającej się stanem zapalnym błony śluzowej. Ponadto wiele jednostek chorobowych objawia się właśnie zmianami na błonie śluzowej, gdzie stan zapalny bywa zjawiskiem wtórnym. Warto pamiętać, że zmiany te mogą dotyczyć całej błony śluzowej jamy ustnej, rozprzestrzeniając się na dziąsła, wewnętrzną stronę policzków, a nawet wargi.

Zapalenia błony śluzowej jamy ustnej – przyczyny

Normalne funkcjonowanie błony śluzowej jamy ustnej może zostać zakłócone przez różne czynniki, co prowadzi do osłabienia jej ochronnych właściwości. Przyczyny zapaleń mogą być rozmaite. Często są one wynikiem urazów mechanicznych lub kontaktu z gorącymi pokarmami i napojami. W takich sytuacjach mogą pojawić się stany zapalne, ranki, afty lub owrzodzenia.

Zmiany w błonie śluzowej mogą mieć jednak także poważniejsze podłoże. Należą do nich niektóre choroby zakaźne, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego oraz cukrzyca. Ponadto zapalenia mogą być wynikiem niedoborów witamin w organizmie.


Istotny wpływ na błonę śluzową mają również środki do pielęgnacji jamy ustnej. Większość z nich w swoim składzie zawiera szereg środków chemicznych, które mogą wywoływać podrażnienia śluzówki oraz zaburzenia w obrębie mikrobiomu jamy ustnej, który to również wpływa na integralność błony śluzowej jamy ustnej. W szczególności używanie płukanek do jamy ustnej w większości przypadków powoduje przesuszanie śluzówki, zminiejszając produkcję śliny co może prowadzić do pieczenia oraz łuszczenia się śluzówki. Warto zaznaczyć, że problemy z błoną śluzową jamy ustnej są częściej obserwowane u osób młodych w okresie dojrzewania, u kobiet w ciąży lub menopauzie, a także u Pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Rodzaje chorób

Najczęściej pojawiającymi się chorobami w obrębie jamy ustnej, z którymi stykamy się w naszym gabinecie, są:

Wymienione powyżej są tylko niektórymi chorobami, z którymi można się spotkać. Wyróżniamy ich bowiem znacznie więcej. Do tych rzadziej występujących zaliczamy między innymi: liszaj płaski, leukoplakię (nadmierne rogowacenie), pęcherzycę i wiele innych.

Jak zapobiegać pojawianiu się chorób?

Kluczem do unikania uszkodzeń i zapaleń śluzówki jamy ustnej jest odpowiednia higiena wykonywana starannie. Oto kilka wskazówek:

Dowiedz się więcej

Nie wiesz, czy Twoja jama ustna jest w dobrej kondycji? A może zauważyłeś niepokojące zmiany, które przeszkadzają Ci w codziennym funkcjonowaniu? Zachęcamy zatem do skontrolowania zdrowia i tym samym przyjścia na konsultację do naszego gabinetu. Na wizytę możecie zapisać się telefonicznie +48 586 005 000 lub poprzez formularz kontaktowy.