Bezbolesne usuwanie zębów
Naszym celem jest zawsze uratowanie wszystkich zębów, dlatego wykorzystujemy wiele nowoczesnych rozwiązań, by przywrócić zdrowie. Jest to ważne, ponieważ zachowane zostają naturalne warunki w jamie ustnej. Niestety, nie zawsze możliwe jest uratowanie zęba. W takich przypadkach konieczne jest jego usunięcie. Przyjrzyjmy się nieco bliżej zabiegowi ekstrakcji ósemek i siódemek. Postaramy się także odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.
Kiedy należy usunąć ósemkę lub siódemkę?
Wiele osób przekonało się, że ósemki potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na jakość życia. U niektórych Pacjentów podobnym problemem bywają siódemki. Okazuje się bowiem, że dostęp do tych zębów jest utrudniony, co prowadzi do niewystarczającej higieny jamy ustnej, a tym samym do rozwoju chorób. Niekorzystne umiejscowienie uzębienia może spowodować, że w takich przypadkach konieczne będzie przeprowadzenie bezbolesnego usunięcia ósemek lub siódemek. Zabieg ten może być również zalecany przed rozpoczęciem terapii ortodontycznej, aby uzyskać dodatkową przestrzeń, która pozwoli przywrócić zęby do ich optymalnego położenia.
W jakich odstępach czasu można usuwać ósemki?
Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych warunków w jamie ustnej Pacjenta. Lekarz po dokonaniu dokładnej analizy ustala plan leczenia i przypuszczalny okres terapii. I tak przerwy pomiędzy kolejnymi usunięciami zębów mądrości zależą głównie od szybkości rekonwalescencji Pacjenta. Jak pokazuje nasze doświadczenie, czas ten nieznacznie się wydłuża w przypadku ekstrakcji dolnych ósemek. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach możliwe jest podczas jednej wizyty usunięcie dolnych i górnych zębów mądrości leżących po tej samej stronie. Ostateczna decyzja o możliwości przeprowadzenia takiego leczenia należy do lekarzy, który podejmuje ją na podstawie analizy warunków anatomicznych jamy ustnej.
Czy podczas usuwania zęba można uszkodzić nerw?
Podczas ekstrakcji zębów może dojść do uszkodzenia nerwu. Najczęściej jest to nerw zębodołowy dolny lub nerw językowy. Wystąpienie tych problemów może być spowodowane specyficzną budową anatomiczną. W niektórych sytuacjach źródłem komplikacji bywa torbiel, która znajduje się bardzo blisko nerwu lub go wręcz obejmuje. W przypadkach takich może dojść do jego uszkodzenia. Jak się okazuje, proces ten w niektórych przypadkach jest odwracalny. Konieczne jest wtedy regularne korzystanie z różnego rodzaju preparatów zawierających kompleks witamin B. Okres regeneracji uszkodzonego nerwu trwa zazwyczaj około 6 miesięcy. Alternatywą do stosowanych preparatów może być leczenie bodźcowe laserem.
W DentiCo świetnie zdajemy sobie sprawę z możliwości wystąpienia tego problemu, dlatego w celu jego ograniczenia, zawsze przed przystąpieniem do zabiegu wykonujemy niezwykle precyzyjną diagnostykę. Idealnym rozwiązaniem może być skorzystanie z tomografii komputerowej, znajdującej się w naszym prywatnym centrum diagnostycznym, która daje lekarzowi precyzyjny obraz budowy anatomicznej jamy ustnej Pacjenta. Na tej podstawie ekspert może dokładnie zaplanować każdy etap zabiegu, ograniczając do minimum możliwość uszkodzenia nerwu.
Czy po usunięciu górnej siódemki może wystąpić przetoka?
Przetoka po usunięciu siódemki może pojawić się z dwóch powodów. Pierwszy z nich wynika ze specyficznej budowy anatomicznej. Otóż bardzo często korzenie górnych siódemek znajdują się w zatoce szczękowej ? jest to wolna przestrzeń znajdująca się w szczęce. W takiej sytuacji po zabiegu ekstrakcji pozostaje otwór, który tworzy specyficzne połączenie jamy ustnej z nosem. Jeżeli miejsce to nie zostanie zszyte szwami lub gojenie się rany przebiega nieprawidłowo, może dojść do powstania przetoki. Co to oznacza? W takiej sytuacji treść pokarmowa może przedostawać się z jamy ustnej do nosa, bardzo negatywnie wpływając na jakość życia. Drugim powodem pojawienia się przetoki może być nie usunięcie ziarniny zapalnej związanej z usuniętym zębem. Zmiana ta może doprowadzić do pojawienia się torbieli, która okresowo opróżnia się przez przetokę. Warto jednak wspomnieć, że taka sytuacja występuje niezwykle rzadko.
W celu zapobiegnięcia pojawienia się przetoki konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki przed rozpoczęciem zabiegu. Pozwala to precyzyjnie zaplanować całe leczenie oraz uwzględnić wszelkie indywidualne warunki anatomiczne. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia przetoki.
Co możesz teraz zrobić?
Bolesna ósemka nie pozwala Ci normalnie funkcjonować? Pragniesz zdecydować się na kompleksowe leczenie ortodontyczne? Konieczne zdecyduj się na wizytę w profesjonalnej klinice stomatologicznej. Dołożymy wszelkich starań, aby przywrócić zdrowie w jamie ustnej. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer +48 58 557 77 77 lub +48 665 665 545.