ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Skontaktuj się!  

Problem krwawiących dziąseł

Magdalena Żebrowska–Kazimierczyk
Autor: Magdalena Żebrowska–Kazimierczyk
05.10.2020

Prawidłowa higiena jamy ustnej pomaga zachować przez długie lata zdrowe i piękne zęby. Jak się jednak niestety okazuje, wiele osób popełnia szereg błędów związanych z codziennym szczotkowaniem uzębienia, co z kolei prowadzi do pojawienia się wielu poważnych dolegliwości. Jednym z nich jest pogorszenie stanu zdrowia dziąseł! Wyraźnym sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się w tym obszarze jest ich widoczne krwawienie, które przez wielu Pacjentów bywa bagatelizowane. Dlaczego jednak należy w takiej sytuacji koniecznie udać się do gabinetu stomatologicznego? Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu zagadnieniu.
 
 

Mit ,,delikatnych dziąseł”

Reklamy czy niesprawdzone informacje znalezione w internecie nieustannie utwierdzają w przekonaniu problem krwawiących dziąseł podczas szczotkowania związany jest ,,delikatnymi dziąsłami”. Nic jednak bardziej mylnego! Pacjenci w takiej sytuacji starają się ostrożniej myć zęby, pomijając okolice dziąseł, co prowadzi do wystąpienia kolejnych, znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych. Okazuje się jednak, że źródeł krwawiących dziąseł należy szukać zupełnie gdzie indziej! Najczęściej przyczyną pojawienia się tej dolegliwości są stany zapalne, które są spowodowane nagromadzeniem się płytki nazębnej w okolicy tkanki miękkiej. Dlatego krwawiące dziąsła zawsze są sygnałem, że wizyta w profesjonalnej klinice stomatologicznej jest niezbędna!
 
 

Rozwój choroby

Doświadczenie pokazuje, że Pacjenci, przekonani przez reklamy, bagatelizują krwawiące dziąsła. W wielu przypadkach prowadzi to do odkładania się kamienia nazębnego, który jest idealnym środowiskiem dla rozwoju różnego rodzaju bakterii. Stąd bardzo krótka droga do pojawienia się wielu chorób przyzębia, w tym paradontozy. Dolegliwości te prowadzą do wielu poważnych konsekwencji, takich jak rozchwianie zębów czy nawet ich utrata. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć reakcję natychmiast po zaobserwowaniu u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów.
 
 

Wpływ chorób przyzębia na zdrowie organizmu

Przyzębie to zespół tkanek mocno unaczynionych, w skład których wchodzi między innymi dziąsło. Oznacza to, że bakterie znajdujące się w jamie ustnej bez większych przeszkód mogą dostać się do krwiobiegu. I tak choroby przyzębia mogą być źródłem takich dolegliwości jak zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia wsierdzia, kłębuszkowego zapalenia nerek czy choroby reumatycznej. Na tym jednak nie koniec! Okazuje się bowiem, że choroby przyzębia mogą przyczynić się do rozwoju cukrzycy z powodu niszczenia insuliny w trzustce. Wszystko to sprawia, że tak ważne jest szybkie podjęcie koniecznego leczenia stomatologicznego, aby przez długie lata cieszyć się zdrowiem.
 
[display-posts id=”2907″ include_title=”false” include_excerpt_dash=”false” include_content=”true”]
 

Zapobiegaj!

Krwawieniu dziąseł czy chorobom przyzębia można skutecznie zapobiec! Niezwykle ważna w tym przypadku jest odpowiednia profilaktyka. Zaleca się, aby do gabinetu stomatologicznego udawać się regularnie, co najmniej raz na pół roku, w celu wykonania w pełni bezpiecznych zabiegów higienizacyjnych, których celem jest usunięcia kamienia nazębnego. Można jednak stwierdzić, że najważniejsza jest prawidłowa profilaktyka wykonywana w domu. Dlatego w trakcie wizyty tak dużą wagę przykładamy do tego, aby zapoznać Pacjenta ze wszystkimi czynnościami higienizacyjnymi.
 
Prawidłowe szczotkowanie to podstawa! To właśnie w głównej mierze od tej czynności zależy, czy z uzębienia zostaną usunięte szkodliwe osady. W DentiCo nasza wykwalifikowana higienistka przeprowadzi dla Ciebie dokładny instruktaż szczotkowania, dzięki czemu będziesz miał pewność, że zęby i dziąsła zachowane są w czystości. Pomożemy Ci też dobrać odpowiednie szczoteczki i pasty do Twoich potrzeb. Pokażemy też jak korzystać z nici dentystycznej. Wykonywanie tych czynności powinno stać się nawykiem, dzięki czemu przez długie lata będziesz mógł cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Podczas szczotkowania zębów zauważyłeś krew? A może chciałbyś się upewnić, że prawidłowo dbasz o higienę jamy ustnej? Koniecznie odwiedź naszą klinikę stomatologiczną, w której przywrócimy na Twoją twarz zdrowy uśmiech, a także pokażemy, jak należy wykonywać wszystkie czynności profilaktyczne. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer +48 58 557 77 77 lub +48 665 665 545.