Flow-injection – na czym polega ta metoda

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
15.03.2022

Często zdarza się, że wygląd uzębienia odbiega od wymarzonego ideału. To sprawia, że niektóre osoby wręcz wstydzą się uśmiechać. Negatywnie odbija się to na kontaktach towarzyskich. Istnieją różne metody korekcji uśmiechu, niestety często zniechęcają swoją inwazyjnością i wysokimi kosztami. Ale inaczej jest w przypadku licówek flow-injection.

Czym jest zabieg flow-injection?

Flow-injection to technika, która w nieinwazyjny sposób pozwala osiągnąć znaczącą poprawę estetyki uśmiechu. Metoda ta polega na uzupełnieniu powierzchni zębów specjalnym materiałem kompozytowym. Można dzięki temu precyzyjnie zrekonstruować zarówno licowe jak i żujące powierzchnie zębów, a także zmienić ich kształt i kolor.

Flow-injection wykorzystuje adhezję. Jest to siła, która łączy dwa materiały, występująca na powierzchni ich styku. To fizyczne oddziaływanie powierzchniowe między cząsteczkami stykających się materii. W przypadku flow-injection pozwala to na zamocowanie licówek.

Tradycyjne licówki to cienkie płatki z porcelany lub materiałów kompozytowych, które pozwalają modelować kształt i kolor uzębienia. Są mocowane do widocznej przedniej części uzębienia. Do zamocowania tradycyjnych licówek konieczne jest wstępne oszlifowanie powierzchni zębów. Nie jest to jednak potrzebne przy licówkach wykonanych metodą flow-injection.

Jak przebiega zabieg flow-injection?

Zabieg naprawdę nie należy do skomplikowanych. Pierwszym krokiem jest pobranie wycisków. Na ich podstawie wykonywany jest projekt wyglądu przyszłego uzębienia. Po akceptacji efektów projektu należy odpowiednio przygotować powierzchnię zębów. Zostaje ona oczyszczona i przygotowana w taki sposób, aby możliwe było uzyskanie silnego adhezyjnego połączenia zewnętrznej warstwy zęba z kompozytem.

Na późniejszym etapie, używając do tego celu przezroczystej szyny, lekarz aplikuje na powierzchnię zęba kompozytowy materiał, co pozwala uzyskać założony efekt.

Zalety flow-injection

Licówki flow-injection umożliwiają estetyczną korekcję uzębienia (pozwalają nawet na zamaskowanie diastemy). Ale jak metoda flow-injection przedstawia się, jeśli zestawić ją z tradycyjnymi licówkami? Otóż jej zaletą jest przede wszystkim to, że dzięki niej można naprawić uśmiech w sposób nieinwazyjny. Przy klasycznych licówkach konieczne jest oszlifowanie powierzchni zębów, co jest nieodwracalną ingerencją w ich strukturę. W metodzie flow-injection nie ma szlifowania. To sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga stosowania znieczulenia.

Ponadto jest to metoda zdecydowanie tańsza. Pozwala też na bardzo szybkie uzyskanie zadowalającego efektu. Podczas jednej wizyty można wykonać licówki metodą flow-injection na wielu zębach. Pełną metamorfozę uśmiechu można przeprowadzić w ciągu jednej lub dwóch wizyt. Proces ten jest wykonywany w oparciu o projekt i wizualizację efektów, dzięki czemu jest w pełni przewidywalny – Pacjent wie, czego się spodziewać, i że nie będzie zaskoczeń.

Innym ważnym plusem jest elastyczność. Licówki flow-injection dają możliwość korygowania kształtu i koloru nawet już po wykonaniu zabiegu. Nawet po upływie lat można odświeżyć efekt na podstawie stworzonego projektu.

Uzyskany metodą flow-injection efekt nie jest wprawdzie tak trwały jak w przypadku tradycyjnych licówek – z czasem mogą wystąpić przebarwienia lub starcia. Jednak nie jest to duży problem, bo odbudowę można w ciągu jednej wizyty poprawić lub wykonać ponownie, używając stworzonego wcześniej projektu uśmiechu i dedykowanej szyny.

Co możesz teraz zrobić?

Nie jesteś zadowolony z estetyki swojego uśmiechu, ale wolisz zabieg mniej inwazyjny niż tradycyjne licówki? Zdecyduj się na metodę flow-injection. Umów się na wizytę w DentiCo. Licówki flow-injection szybko i bezboleśnie odmienią twoje uzębienie. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000  lub wypełnij formularz.