ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Skontaktuj się!  

Dlaczego należy wymienić stare wypełnienia?

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
07.07.2020

Któż przynajmniej raz w życiu nie był zmuszony podjąć leczenia stomatologicznego z powodu pojawienia się zmian próchnicowych? W przeszłości w takiej sytuacji standardowo stosowane byłe wypełnienia amalgamatowe. Współcześnie bardzo często mówi się o konieczności ich wymienienia i zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Być może Ty również zastanawiasz się, czy podjąć ten krok? A może po prostu wątpisz w to, że wymienienie starych wypełnień jest konieczne? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu, dzięki czemu będziesz mógł z czystym sumieniem podjąć słuszną decyzję.

Czym właściwie są wypełnienia amalgamatowe?

Konieczność przeprowadzenia leczenia zachowawczego pojawia się w przypadku wystąpienia zmian próchnicowych. W takiej sytuacji, po wykonaniu dokładnej diagnostyki, która umożliwia lekarzowi prawidłowe ocenienie stanu zdrowia jamy ustnej, możliwe jest oczyszczenie wszystkich chorych tkanek. Po usunięciu zmian próchnicowy konieczne jest wypełnienie powstałych ubytków. W przeszłości w takiej sytuacji stosowane były właśnie wypełnienia amalgamatowe, natomiast współcześnie standardowo wykorzystuje się materiał światłoutwardzalny.

Dlaczego konieczna była zmiana metod leczenia? Jak się okazuje, wypełnienia amalgamatowe zawierają w sobie również rtęć, której negatywne działania na zdrowie jest powszechnie znane. Nic więc dziwnego, że znalazło to odzwierciedlenie w przepisach prawnych i od 2018 roku wykorzystywanie tego rozwiązania jest zabronione wśród dzieci poniżej 15 roku życia oraz matek w ciąży lub karmiących, z kolei od 2030 roku zakaz ten będzie dotyczył wszystkich Pacjentów. To tylko potwierdza, że wypełnienia amalgamatowe mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Co więc należy zrobić?

 

Wymień stare wypełnienia!

Na początku warto uspokoić wszystkich Pacjentów, u których zastosowano wypełnienia amalgamatowe – zawarta w nich rtęć nie jest aktywna, tym samym nie wpływa to negatywnie na zdrowie. Problem może się pojawić w przypadku, kiedy dojdzie do uszkodzenia wypełnienia – mogą wystąpić niepokojące objawy takie jak notoryczne zmęczenie czy osłabienie pamięci. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować stan całego uzębienia.

Stare wypełnienia amalgamatowe posiadają również inne wady. Jedną z nich jest niska estetyka, przez co wygląd uśmiechu bardzo często nie spełnia oczekiwań Pacjentów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wypełnienia amalgamatowe cechują się większą podatnością na uszkodzenia mechaniczne, a także często utrudniają przeprowadzenie poprawnej diagnostyki, przez co w jamie ustnej może dojść do rozwoju niekorzystnych zmian. Nic więc dziwnego, że zaleca się wymienienie starych wypełnień na nowe.


Wybierz profesjonalną klinikę stomatologiczną

Podjąłeś decyzję o wymianie starych wypełnień. Ważne jednak jest, abyś wybrał odpowiednią klinikę stomatologiczną. Dlaczego to takie istotne? Usunięcie wypełnień amalgamatowych wymaga zastosowania szczególnych środków ostrożności, dzięki czemu można zapobiec wielu negatywnym konsekwencjom wskutek działania szkodliwych oparów. Postaw więc na profesjonalną klinikę stomatologiczną, gdzie o Twoje zdrowie zadbają eksperci z długoletnim doświadczeniem.

 

Zdecyduj się na wypełnienia światłoutwardzalne

Współcześnie w trakcie leczenia zachowawczego standardem jest stosowanie wypełnień światłoutwardzalnych. Podczas zabiegu w miejsce powstałego ubytku nakładana jest odpowiednia ilość materiału kompozytowego, którego kolor jest indywidualnie dopasowany do wyglądu reszty uzębienia. Następnie wypełnienie jest formowane do pożądanego kształtu przez lekarza i ostatecznie jest naświetlane promieniami specjalnej lampy. W ten sposób materiał kompozytowy niemal natychmiast twardnieje, dzięki czemu od razu po zabiegu można jeść i pić. Nie ma więc obawy, że wypełnienie wypadnie lub odkształci się, jak to miało miejsce przy rozwiązaniu amalgamatowym. Nowoczesne metody leczenia pozwalają uzyskać znakomite efekty estetyczne, dzięki czemu po zakończonym zabiegu można cieszyć się pięknie wyglądającym uśmiechem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wypełnienia światłoutwardzalne są rozwiązaniem trwałym, tym samym uzyskanymi rezultatami można cieszyć się przez długie lata!

Co możesz teraz zrobić?

Zadbaj o swoje zdrowie i estetykę uśmiechu! Wymień stare wypełnienia amalgamatowe i zdecyduj się na zastosowanie wypełnień światłoutwardzalnych. Zapewniają one bezpieczeństwo, wytrzymałość oraz wysoką estetykę. Czekamy na Ciebie, aby pomóc spełnić Twoje marzenie o pięknym i zdrowym uśmiechu! Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer +48 586 005 000 lub +48 665 665 545.